Internetowy sklep z płytami z muzyką - FaN
nowości | zapowiedzi | wznowienia | promocje | wyprzedaże | wysyłka i płatności | regulamin
do ulubionych

english
 
english version
PLN            
 
Zaloguj się 
Działy 
Nowości 
Zapowiedzi 
Wykonawcy 
Szukaj
 
fraza
 
 
 

Produkty: 0
Suma: 0.00 zł

 
 

 

 
 
 
 Produkty: 0

wyczyść
 

Record Store Day 


Muzyka do samochodu 

Muzyka do pracy 

Muzyka do ćwiczeń 

Muzyka na prezent 


Puzzle na prezent 


Muzyka dla dzieci 


wydawnictwa
audiofilskie i HD
 


filmy na DVD i BluRay 


Koszulki muzyczne,
bluzy, gadżety zespołów
 


Składanki dance 

Składanki pop 

Składanki rock 

Płyty analogowe 

Winyle
super oferta !!!
 

Wyprzedaż
maxisingli 12"
 

Overstock
Końcówki nakładów
 

Wielopaki 

Kampanie 

Top tanich płyt 

Wyprzedaż kaset
magnetofonowych [MC]
 



Prasa muzyczna 

Książki 

 
hard & heavyalternativerockBluesRockArtRockpopmuzyka klubowa
 

 

 

Jaga Jazzist
What We Must


5021392405186
(P) 2001 (2005) Ninja Tune [1669]

LP
[winyl, płyta analogowa]

cena:

produkt niedostępny, kliknij
powiadomimy Cię jeżeli produkt pojawi się w sprzedaży
poinformuj znajomych poinformuj znajomych  
        


tagi: 37831031 NU JAZZ alternative FUSION SOUND LOUNGE 4044103010
What We Must - Jaga JazzistCD
14-60 dni
dodaj do przechowalnidodaj do porównaniapowiadom o przecenie

JAGA JAZZIST: What We Must
Kiedyś było tylko Ah-a, jednak przez ostatnie lata Norwegia wyrosła na prawdziwą muzyczną potęgę. W nowoczesnej muzyce pop: Royksopp, Annie, Kings Of Convenience, Erlend Oye, w muzyce improwizowanej - Supersilent, we współczesnej: Arne Nordheim, w ambiencie: Biosphere, wreszcie artyści ze sławnej wytwórni ECM (gdzie nagrywa także "nasz" Stańko) - Nils Peter Molvaer, Jan Garbarek, i jeszcze awangardowy Deathprod, no i twórcy death metalowi... wymieniać by można długo. Z pewnością jednak na takiej liście - na poczesnym miejscu - nie mogłoby zabraknąć Jaga Jazzist.
Jaga Jazzist to prawdziwy fenomen na europejskiej scenie. 10-cio osobowy kolektyw, który zyskał niemałą popularność grając muzykę opierającą się jakimkolwiek gatunkowym klasyfikacjom.
Ich twórczość zachwyca zarówno recenzentów pism jazzowych jak i tradycyjnie rockowych: "Rolling Stone", "Mojo" czy "Q", chwali ich kultowy "The Wire", ale też indie-młodzieżowe "NME" czy "Spex. Grają fenomenalne koncerty - o czym świadczy choćby zeszłoroczny ranking "The Guardian" - gdzie, w rankingu najlepszych występów AD 2004 Norwegów wyprzedzili jedynie The Roots, Radiohead i PJ Harvey. Przede wszystkim jednak, każda z ich płyt to gwarancja nieprzewidywalnych emocji, święto nieskrępowanej wyobraźni, prawdziwe wydarzenie. Właśnie - po 2-letniej przerwie - nadszedł czas na najnowsze ich dzieło: "What We Must".
Historia Jaga Jazzist zaczęła się w Tonsberg - malutkim mieście niedaleko Oslo w 1994 roku. Na pomysł założenia grupy wpadło rodzeństwo Horntveth - najstarszy: perkusista Martin, siostra: Line - grająca na tubie - i multiinstrumentalista i główny kompozytor grupy Lars, wówczas zaledwie 14-letni! Debiutancki krążek zespołu "Javla Jazzist Grete Stitz" wydany w 1996 roku zwrócił na nich uwagę muzycznego środowiska - kolejne nagrania, które trafiły na mini-LP "Magazine" z 1998 wyprodukował już legendarny muzyk i producent Helge Sten aka Deathprod, znany też z projektu Supersilent. Prawdziwy sukces przyniosła im jednak płyta "A Living Room Hush" - początkowo w Skandynawii wydana przez Warner. W samej Norwegii w 2001 roku sprzedano prawie 20 tys. egzemplarzy albumu, zaś zespół ruszył na światowe tournee zdobywając reputację jednego z najbardziej "gorących" live-actów. W międzyczasie grupa w Norwegii podpisała umowę ze znakomitą oficyną Smalltown Supersound zaś na świat licencyjny deal z Ninja Tune, która wznowiła album w 2002 roku. Zaledwie dwa miesiące później słuchacze BBC wybrali go "Jazzowym Albumem Roku"!!!
Na kolejny krążek "The Stix" czekano już z wielką ciekawością - o tym jak wielki hype towarzyszył Jaga Jazzist w rodzimej Norwegii - zaświadcza 3 miejsce tej płyty na norweskiej liście sprzedaży - zaraz za Coldplay i Queens Of The Stone Age!!!
Płyta świadczyła o tym, że Norwegowie nie chcą być klasyfikowani jako klasyczny jazzowy big band, Jaga zrobili wyraźny krok w stronę nowoczesnej elektroniki - jednocześnie udało im się zachować niezwykle organiczne brzmienie i żywiołowy feeling. Oszołomieni bogactwem inspiracji recenzenci pisali: "Rytmiczne bogactwo i ekscytujące aranżacje umiejętnie podkreślone przez produkcyjne niuanse -
Znakomite współczesny klimatyczny miks fusion, elektroniki i Bóg wie czego jeszcze..." - The Wire. "Powalający miks elektroniki, humoru a 'la Frank Zappa i tanecznych rytmów" - The Times. "Zaraźliwa fuzja matematycznej precyzji Stereolab, hipnotyzmu Tortoise i groovy jesiennej melodyki" - Q. "Jak Charles Mingus kopulujący z Aphex Twinem!" - Sleaze Nation.
Zespół tradycyjnie wyruszył w trasę koncertową, w międzyczasie Lars nagrał też - doskonale przyjęty album solowy "Pooka", członkowie Jaga - oprócz udziału w wielu sesjach rodzimych twórców - byli też zapraszani do współpracy min. przez mistrzów IDM Funkstorung czy francuskich avant-popowców Tahiti 80. Warto też dodać, ze przy okazji singla "The Day" Jaga nawiązali przyjacielski kontakt z Matthew Herbertem, który zremisował tytułowy utwór. Muzycy Jaga Jazzist wystąpili też wspólnie z Matthew Herbert Big Band podczas festiwalu w Oslo.
W ostatnich latach grupa stała się w Norwegii niemal instytucją - na początku tego roku - w 100 lecie pokojowego rozwiązania unii ze Szwecją norweski Urząd rady Ministrów przyznał nagrody dla ambasadorów norweskiej kultury - obok sławnego pianisty Leifa Ove Andsnesa i króla współczesnego teatru Jona Fosse wyróżnienie to otrzymali Jaga Jazzist.
Warto też dodać, że wszystkie okładki wydawnictw zespołu projektuje rządowy designer - a "w cywilu" - przyjaciel grupy i jeden z pierwszych jej fanów - Kim Hiorth
Znamienne, że nowy krążek Norwegowie firmują jednoczłonową nazwą - po prostu JAGA. Z roku na rok grupa konsekwentnie unikała JEDNOZNACZNYCH skojarzeń z jazzem, i choć także na "What We Must" odwołań do jazzowej tradycji jest mnóstwo, oceniać ją TYLKO w kontekście tego gatunku byłoby po prostu nie fair. Norwegowie od początku dystansowali się wobec snobizmów na wszystko związane z tym magicznym słowem: Jak mówi Martin Horntveth, ich nazwa znaczy - w norweskim- "poszukiwany muzyk jazzowy". To zabawna przekora, należy jednak dodać, że z początku nazywali się oni "fucking jazz musicians". Martin tłumaczy: "Chcieliśmy mieć wielki olbrzymi big band, ale niekoniecznie grający jazz. Taki, który potrafiłby zagrać wszystko - od rocka, przez muzykę elektroniczną, drum'n bass, klasykę do awangardy. Wszystko. Pod tym kątem dobieraliśmy współpracowników - szukaliśmy ich pośród przyjaciół, ale i muzyków, których dopiero co poznaliśmy - o bardzo różnorodnym backgroundzie. Powoli zaczęło wreszcie do ludzi docierać, że nie próbujemy być dobrym zespołem jazzowym, próbujemy być dobrymi muzykami Jaga. Ja w ogóle nie słucham jazzu, za to mój brat słucha go mnóstwo. Ale są też w jaga tacy, którzy lubią tylko rock'n roll". "What We Must" pokazuje w pełni moc wybuchowego zderzenia najróżniejszych osobowości.
Jeszcze w trakcie sesji mówiło się, że będzie to ich "rock album" lub "prog album", prasa spekulowała w jakim kierunku pójdzie płyta, Norwegów - na podstawie przecieków ze studia - zestawiano nawet z Radiohead czy The Mars Volta - chyba głównie dlatego, że zarówno Johnny Greenwood jak i Omar Rodriguez zadeklarowali się jako wielcy fani formacji. Na "What We Must" rzeczywiście jest więcej gitar i elektronicznych barw, całość brzmi potężniej, bardziej epicko - wciąż jednak jest to krążek mocno osadzony w tradycji fusion. Słychać tu zarówno echa dokonań Chicka Corea, Herbiego Hancocka czy Mahavishnu Orchestra jak i free-jazzowego mistrza Dona Cherry'ego. Z pewnością nowym elementem jest tak wyraźna inspiracja grupami z pogranicza rocka / jazzu / prog / psychodelii - wczesnym Soft Machine, Gong, także późniejszego Can. Niezwykle przemyślany wydaje się wybór producenta - Jaga do nagrań zaprosili post-rockowego / elektronicznego guru z Kolonii - Markusa Schmicklera, który potrafił zachować niezwykle spontaniczny, żywiołowy charakter kompozycji. Jaga - pomimo wielu elektronicznych instrumentów - brzmi mniej syntetycznie niż na "The Stix", jednak ich charakterystyczny sound rozpoznawalny jest już po kilku taktach. "What We Must" - to niezwykle udane wzbogacenie ich autorskiej, niepowtarzalnej formuły - muzyka Norwegów wydaje się jeszcze bardziej szalona, spontaniczna, nieobliczalna, wielobarwna.
Można powiedzieć, że Jaga udało się to, co - zdaniem niektórych - nie do końca wyszło Tortoise na "It's all around you": nieco ryzykując, przywołując zapomniane - ale jakże interesujące! - wątki z avant- historii ostatniego półwiecza odświeżyli oni własny, tak ceniony na świecie, idiom. Nagrali płytę uniwersalną, niezwykle bogatą w znaczenia, ale i osobistą, "pod prąd". Z pewnością otworzy ona nowy rozdział w ich - z pewnością jeszcze długiej - karierze.
Muzycy Jaga Jazzist:
Mathias Eick - trumpet, upright bass, keyboards, vibraphone
Harald Froland - guitars, effects
Even Ormestad - bass, keyboards
Andreas Mjos - vibraphone, drums, percussion, electronics
Line Horntveth - tuba, melodica, percussion
Martin Horntveth - drums, drum-machines
Lars Horntveth - tenor sax, bass-clarinet, electric guitar
Andreas Schei - Keyboards
Ketil Einarsen - flute, bass-clarinet, percussion, keyboards
Lars Wabo - trombone

fani rekomendują:
 
new wave pop rock synth
avant ethno jazz
hard rock rock
Spirit Of Eden - Talk Talk
CD
24.99    
dodaj do przechowalnidodaj do porównania
wersje [8]
LPHQ+DVD | LPHQ [...]
Tie Break Box - Tie Break
7CD
199.99      
149.99    
dodaj do przechowalnidodaj do porównania
Anthem Of The Peaceful Army - Greta Van Fleet
CD
39.99    
dodaj do przechowalnidodaj do porównania
wersje [5]
LP | CD



 
What We Must - Jaga Jazzist2CD
dodaj do przechowalnidodaj do porównania
(P) 2001 (2005) Ninja Tune / 5021392405223

What We Must
What We Must - Jaga Jazzist2CD
dodaj do przechowalnidodaj do porównania
(P) 2001 (2005) Ninja Tune 625978910320

What We Must
What We Must - Jaga JazzistCD
dodaj do przechowalnidodaj do porównania
(P) 2001 (2005) Ninja Tune / 625978110324

What We Must
What We Must - Jaga JazzistCD
dodaj do przechowalnidodaj do porównania

What We Must
Rec. 2005 Ninja Tune

What We Must - Jaga JazzistCD
dodaj do przechowalnidodaj do porównania

What We Must
What We Must - Jaga JazzistLP
dodaj do przechowalnidodaj do porównania
(P) 2001 (2005) Ninja Tune 5021392405186

What We Must
 



fan.poleca:
Starfire - Jaga Jazzist
CD
23.99    
dodaj do przechowalnidodaj do porównania
Pyramid - Jaga Jazzist
CD
65.99    
dodaj do przechowalnidodaj do porównania
CD
124.99    
dodaj do przechowalnidodaj do porównania
CD
78.99    
dodaj do przechowalnidodaj do porównania
What We Must - Jaga Jazzist
CD
51.99    
dodaj do przechowalnidodaj do porównania
 

 
 
strona główna | regulamin | polityka prywatności | polityka cookies | wysyłka i płatności | kontakt | FAQ | współpraca

copyright © 1999-2024 fan.pl